ÇARŞAF ÜRETİM PLANI

Kaplama Tasnif ve Baş Kesme
Stok alanından gelen kaplama bilyaları baş kesme masasına alınır. Burada kaplama paketleri desen takibi olacak şekilde sıralanır, müşterinin talep ettiği ölçüye göre boylanır ve çarşaf yapılmak üzere giyotine gönderilir.

Giyotin ve Tutkallama
Daha önceden baş kısımları kesilen kaplama paketleri kenarlarının paralel olması için çift bıçaklı giyotine girer. Kenarları paralel kesilmesi sayesinde ekleme işleminde kaplamanın üst üste binmesi veya kaplama yaprakları arasında açıklık kalması önlenir. Giyotinde kesilen kaplama paketleri kenar tutkallama makinesinden geçer. Bir süre için tutkalın kuruması beklenir.

Ekleme
Kenarları tutkallanmış kaplama yaprakları ekleme makinesine verilir. Isı ve basınç sayesinde ekleme sağlanır. Kaplamalar müşterinin talebine göre sıralı, kitap veya karışık ekleme şekillerinde eklenerek çarşaf haline dönüştürülür.

Kalite Kontrol
Eklemeden çıkan çarşaflar kalite kontrolde gözden geçirilir. Eğer varsa ekleme açıklıkları veya kaplama üst üste binmesi kusurları giderilir. Çarşaflar kalitelere göre ayrılır. Müşteri kaplamayı çarşaf olarak talep edebildiği gibi çarşafların plaka üzerine basılmasını da isteyebilir. Çarşaf olarak talep edilen kaplamalar siyah streç ve çemberle paletlenerek sevke hazırlanır. Plakaya basımı talep edilen çarşaflar ön yüz ve arka yüz olarak pres alanına gönderilir.

Çarşaf Stok Alanı
Standart çarşaflar daha hızlı hizmet verebilmek için hazır olarak bekletilir.

Pres Yükleme
Basımı talep edilen çarşaflar ön ve yüz olarak istenilen plakalarıyla pres alanına gönderilir. Kaplama yerine laminat da kullanılabilir.

Pres
Müşterinin talebine göre önceden ön ve arka yüz olarak hazırlanmış çarşaflar yine müşterinin istediği ölçüdeki plakalara basılır. Pres işleminde plaka üzerine kaplama yerine laminat da basılabilir.

Kenar Temizleme
Pres işleminden sonra plakalar en az bir gün bekletilerek soğuma ve sağlıklı yapışma sağlanır. Plaka ölçüsünden büyük olan kaplanmış malzemenin fazlalıkları kesilir.

Zımpara
Müşterinin talebi doğrultusunda alt ve üst yüzey temizleme zımpara işlemi yapılır. Ürünler olduğu gibi talep ediliyorsa plakalar paketlenir ve mamul olarak sevkiyat alanına gönderilir. Müşteri ürünlerin işlenmesini talep ediyorsa ürünler ek işlemler için projelendirmeye gönderilir.

Mobilya ve Dekorasyon Proje Desteği
Projelendirme: Müşterinin istediği ürün reçeteleri çalışılır ve ölçüler optimizasyon programına girilir. Fire, verimlilik veya desen devamlılığı gözetilerek kesim planlarına karar verilir. Üretim işlemleri için gerekli barkodlar üretilir.

Ebatlama: Plakalar müşterinin istediği ölçüye göre ebatlanır.

CNC: Gönyeleme, kanal açma, delik delme, iç boşaltma, açılı kesim gibi işlemler CNC makinesinde yapılır.

Kenar Bantlama: Müşterinin istekleri doğrultusunda kesilmiş ürünlerin kenarları bantlanır. Bu bantlama şekli düz kenar bantlama olabileceği gibi eğri kenar bantlama da olabilir.

Kanal Açma: Müşterinin istediği parçaların kanal açma işlemleri yapılır.

Delik Delme: Müşterinin istediği parçaların minfix, rafix, raf pimi, kapak menteşe, kulp ve çekmece ray deliği gibi gerekli delik açma işlemleri yapılır.

Paketleme
Paketleme işlemleri yapılır.

Ham Madde ve Mamul Stok Alanı
Bu alanda kaplama, laminat, ham plakalar ve mamuller bulunur. Üretim için gerekli olan kaplamalar kaplama tasnif ve baş kesmeye, plakalar ise prese götürülür. Bitmiş ürünler sevkiyat için burada bekletilir.